Терапевтичні заходи

Психоедукація

Це метод, який складається з лекційних занять де клієнтам пропонується інформація про захворювання, про ті проблеми, які очікують їх в період збереження ремісії і тверезого способу життя, про методи підтримки тверезості і одужання за допомогою програми «12 кроків». Терапевт / консультант намагається подавати матеріал у вигляді розмови з клієнтами, використовуючи приклади найбільш зрозумілі узалежненим, а також метафори, розраховані на образне мислення клієнтів. Під час проведення лекцій та тренінгів важливо досягти не тільки того, щоб клієнти розуміли, про що йде мова, але і самі активно брали участь в цьому. Одночасно в процесі читання лекцій ведучий не стільки відповідає на запитання, а й активно працює з психологічними захистами, які проявляються у клієнтів в терапевтичному процесі.

  • Вступна група – цілі занять: ознайомлення з симптомами та механізмами залежності, ідентифікація їх в своєму житті та прийняття себе як залежного. Ознайомлення з програмою центру та її елементами. Цикл занять складається з 10 груп.
  • Заняття з алкогольного, наркотичного та азартного голоду – цілі занять: ознайомлення з тим, що таке алкогольний, наркотичний, азартний голод. Навчити клієнтів ідентифікувати у себе симптоми голоду та пов`язувати їх з конкретними життєвими ситуаціями. Ознайомлення їх з конструктивними способами дій, коли виникає голод та впровадження тих способів у життя. Обговорення стратегій із запобігання виникнення голоду, наскільки це можливо. Цикл занять складається з 12 груп.
  • Група із запобігання рецидивів – цілі занять: ознайомлення з тим, що таке рецидив і як він проявляється. Навчити виявляти у себе симптоми, які ведуть до рецидиву, як переривати процес рецидиву ще на перших стадіях, та стратегій як з нього виходити. Цикл занять складається з 13 груп.
  • Духовна група – цілі занять: допомогти клієнтам зрозуміти що таке духовність та духовне зростання. Помогти зрозуміти, яке значення в житті клієнта займає віра, помогти визначитись в своєму розумінні Бога та відкритись йому. Заняття не є циклічними та проходять в форматі вільних дискусій.
  • Праця по кроках – цілі занять: ознайомлення клієнтів з програмою 12 кроків та орієнтація їх на використання допомоги, яку надає співтовариство Анонімних Алкоголіків, Анонімних Наркоманів і Анонімних Ігроманів.
  • Терапевтичні зошити – ці зошити розроблено для того, щоб сприяти позитивним змінам у житті клієнтів відділення. Ці зміни залежать від їх мотивів і роботи по програмі. На написання кожного зошиту дається 7 днів, після чого кожна письмова робота зачитується на групі. Кількість зошитів що потрібно прописати – 10 шт.

Терапевтична група

Саме групова психотерапія є найбільш дієвою при терапії залежності. Основною метою психотерапевтичної групи є психологічна допомога і підтримка її учасників. У присутності  ведучого терапевта, його навичкам і договором між усіма учасниками в групі створюються максимально екологічні і довірчі відносини. Завдання групи визначаються з тих тем, питань і проблем, які піднімаються в терапевтичному процесі. Це жива взаємодія між її учасниками, створюється можливість в безпечній обстановці досліджувати і вирішувати проблеми як раз в той момент і в тому місці, коли вони виникають і особливо видні – при близькій взаємодії з іншими. Таким чином, участь в групі надає можливість для особистісної зміни, формування нових навичок поведінки і поглядів на хвилюючі питання, завдяки зворотній реакції групи і ведучого.

Арт-терапевтична група

Арт-терапія являє собою методику лікування за допомогою різноманітної творчості. Вважається одним з найбільш м’яких, але ефективних методів, що використовуються в роботі з залежними. Можна сказати, що під час сеансів арт-терапії клієнти отримують важливе послання від власної підсвідомості. Дана методика належить до найдавніших і природних форм корекції емоційних станів. Важливо, що будь-яка людина навіть самостійно, без допомоги фахівця, може займатися арт-терапією. Це допомагає розслабитися і зняти напругу. Головна мета арт-терапії полягає в гармонізації психічного стану через розвиток здатності самовираження і самопізнання. Цінність застосування мистецтва в терапевтичних цілях полягає в тому, що з його допомогою можна на символічному рівні висловити і досліджувати найрізноманітніші почуття і емоції: любов, ненависть, образу, злість, страх, радість і т.д. Методика арт-терапії базується на переконанні , що утримання внутрішнього «Я» людини відображаються в зорових образах щоразу, коли вона малює, пише картину або ліпить скульптуру, в ході чого відбувається гармонізація стану психіки. Одним із достоїнств методу арт-терапії в реабілітації залежних являється то, що цей метод оснований на невербальному вираженні почуттів. Це забезпечує більш вільне розкриття свого внутрішнього світу і більш високий рівень їх психологічного захисту і комфорту в процесі занять, в порівнянні з вербальною психотерапією

Група психологічної підтримки для близького оточення залежних

Залежність – це сімейне захворювання. Інколи низька ефективність терапії осіб узалежнених пов’язана з тим, що після курсу реабілітації вони повертаються в колишнє, особливо в сімейне середовище. Наявність співзалежності у родичів залежного – це завжди фактор ризику нового рецидиву захворювання. Саме в груповому процесі можна допомогти членам родин та близьким залежних краще зрозуміти проблему, з якою вони зустрілися – усвідомити свою роль в цьому (як варто або не варто поводитися). Проаналізувати помилки, допомогти почати шлях до виздоровлення та виходу із стану співзалежності, який їх руйнує, та навчитися жити своїм життя. Адже саме від близького оточення залежить, як побудують своє життя залежні, на якому етапі розвитку хвороби вони звернуться за допомогою до фахівців і чи зможуть подолати свою залежність.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0